הלוואה מאנשים פרטיים

הלוואה מאנשים פרטיים

כמה מכם זוכרים את המפגש הראשון שלכם עם בנק? פותחים חשבון חדש, מפקידים כסף, הכל מתקתק, זורם ומחייך. ועכשיו, כמה מכם זוכרים את המפגש הלא נעים הראשון עם בנק? פתאום חסר קצת כסף, פתאום לא הכל נכנס בזמן – ועכשיו כבר הרבה פחות נעים. כשאנחנו מתעסקים עם גופים גדולים כגון בנקים, חברות להלוואה חוץ בנקאית וכו' אנחנו לא באמת יודעים ממי אנחנו לוקחים את הכסף.

אנחנו לא יודעים מה קורה עם הכסף שלנו. אנחנו לא יודעים מאיפה הוא מגיע, לאן הוא הולך, מי מרוויח ממנו. וכשמדובר בהלוואות אנו עלולים להתקל בסכומי כסף שבכלל לא שמענו עליהם – ואולי להסתנוור מהסכומים הענקיים, ואנחנו נוטים לשכוח שמאחורי סכומי הענק האלה עומדים אנשים מאוד עשירים שרוצים לקחת לאלו שיש להם מעט. וככל שהצרות גדולות יותר והצורך בהלוואה גדול יותר – כך אנו חשופים יותר, פגיעים יותר בפני הבנקים והחברות הגדולות. ההלוואות הבנקאיות נוטות להיות מאוד מסנוורות בהתחלה – אך הן לא תמיד מסבירות פנים כפי שנראו כשלקחתם את הכסף.

ולכן, תחילה בארה"ב ובבריטניה ולאחר מכן בכל העולם, החלו לגדול חברות שמציעות הלוואות מאנשים פרטיים. איך זה עובד? פשוט מאוד. במקום שההלוואה תהיה בין בן אדם פרטי לבנק או חברה, האדם הלווה לווה כסף מאדם אחר, שיש לו מספיק כסף ורוצה להשקיע אותו בכמויות קטנות או גדולות, ולהרוויח מהריבית.

התוצאה? הלוואות פשוטות, בטוחות, אנושיות, עם ריבית קטנה בהרבה ממה שתמצאו בכל בנק או חברת הלוואות אחרת. מי מרוויח? הלווה, שמקבל הלוואה בריבית נמוכה מאוד ובתנאים טובים, המלווה, שמגדיל את הכסף שלו בלי מאמץ, והחברה שמקבלת סכומים קטנים אך יציבים שהולכים לאנשים עובדים ולא לטייקונים עשירים.

הלוואות מאנשים פרטיים הן פתרון חכם הן במובן הכלכלי והן במובן החברתי. ברגע שאנחנו מורידים את המטווח – האיש הגדול שבאמצע, ברגע שאנחנו נמנעים מהבנקים ומהחברות – אנחנו נשארים עם הלוואות פשוטות, בלי מלכודות, בלי טייקונים, בלי אותיות קטנות. אנשים מול אנשים – הכי פשוט והכי משתלם. הריביות נמוכות, ההלוואות פשוטות, המטרה טובה ובסופו שלדבר התוצאות מדברות – זה עובד.